مکتب ذن بودایی درباره مرگ و زندگی پس از مرگ چه می گوید

0 2,680

 انسان از آن زمانی که تکامل یافت و به قدرت تفکر دست پیدا کرد، در جست‌وجوی حقیقت مرگ و زندگی بوده‌است.

هزاران هزار سال پیش، اجداد ما دور آتش می‌نشستند و در مورد همان سوالاتی که امروزه موضوع بحث ماست، بحث می‌کردند. من کیستم؟ چرا این‌جا هستم؟ آیا پس از مرگ حیاتی وجود دارد؟ آیا ما در جهان تنها هستیم؟

بسیاری از مذاهب و گوروها ادعا کرده‌اند که می‌توانند پاسخ این سوالات را بدهند. چشم‌انداز ذن‌ در مکتب بودایی درباره‌ی اتفاقاتی که پس از مرگ رخ می‌دهد، چیست؟

ذن به عنوان یک چهارچوب تفکر در ادعای خود مبنی بر داشتن هر گونه بینشی در مورد خداوند، زندگی پس از مرگ، حلول روح در کالبدی دیگر، و اعتقاد به این‌که مردگان می‌توانند با زندگان ارتباط برقرار کنند، بسیار محتاط است. آنها می‌گویند، اعتقاد به این‌که انسان می‌تواند حقیقت را بداند، نوعی بیماری است.

ذن بسیار واقع‌گرا و بی‌تکلف است. این مکتب اساسا تمرین یا تجربه است، نه یک تئوری یا اندیشه‌ی پایه. هیچ فلسفه یا اعتقادی هم وجود ندارد که پیروان ذن بخواهند نسبتت به آن وفادار باشند. مکتب ذن تفاوت بسیار زیادی با مسیحیت و اسلام دارد.

پاسخ‌ به سوالات مربوط به اتفاقات پس از مرگ و منشاء حیات برای ذن مهم نیست. آن‌چه اهمیت دارد، زمان و مکان حاضر است، نه زندگی پس از مرگ!

چشم‌انداز مهمی که می‌توانیم از ذن در آئین بودایی کسب کنیم این است که هیچ‌کس نمی‌تواند به ما بگوید که پس از مرگ چه اتفاقی رخ می‌دهد زیرا پاسخ دادن به این سوال غیرممکن است. زندگی یک رویاست، توهمی باشکوه که در آن واقعیت را پس از گذراندن آن از شخصیت خودمان، تجربیات و عزت نفس‌مان در میابیم.

فروتنی خاصی در تفکر ذن درباره‌ی زندگی پس از مرگ وجود دارد. ما نمی‌توانیم این سوال را بدون افتادن در دام توهم پاسخ دهیم. چنان‌چه استاد تایسن دشیمارو گفته‌است، ” ارائه‌ی پاسخی مشخص برای این سوالات، غیرممکن است، مگر این‌که مبتلا به یک اختلال روانی شدید باشید.

این بدان معنا نیست که تفکر ذن به پدیده‌های متافیزیک نزدیک است. بلکه، مطابق با این مکتب، بهتر است که درباره‌ی آنها حرفی نزنیم و خیلی ساده لحظه را زندگی کنیم.

چنان‌چه استادی از اساتید مکتب ذن گفته است، “ایمان مانند این است که دیوارهای اتاق را با گِل و لای رنگ کنید و بعد بکوشید خودتان را متقاعد کنید که دیوار زیبا شده و بوی خوبی دارد.

قدرت ایمان و اعتقاد هیچ ارتباطی ندارد به این‌که آیا چیزی درست است یا غلط! یک مذهب حقیقی به جای این‌که پاسخی برای ما آماده کند، نشان می‌دهد که چه‌طور تفکری انتقادی داشته باشیم، سوالات خوبی بپرسیم و زندگی را تجربه کنیم.

 

سایت کسب و کار بازده

به اشتراک بگذارید

قرار دادن یک دیدگاه