این روغن برای سلامت مضر است. به این دلایل دور آن را خط بکشید

0 6,296

روغن سویا در بسیاری از مواد غذایی از جمله برخی از انواع تن ماهی مصرف می‌شود اما تحقیقات اخیر نشان داده روغن سویا نه تنها فایده‌ای برای سلامت ندارد بلکه مصرف افراطی آن می‌تواند به شدت مشکل‌ساز باشد.


سویا از جمله مواد غذایی است که در رژیم‌های لاغری استفاده می‌شود و به صورت شیر سویا، پروتئین توفو و روغن موجود است. این روغن در صنعت کاربرد بالایی دارد و متاسفانه به شدت برای بدن مضر است.
گرچه سویا خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را کاهش می‌دهد و پایین آورنده کلسترول و تسکین دهنده دردهای مزمن است اما مصرف دراز مدت آن خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد و با افزایش ترشح هورمون‌های استروئیدی در بدن سبب تغییر فرم بدنی در مردان و رشد سینه در پسران و بلوغ زودرس دختران می‌شود. از سوی دیگر دانه‌های سویا فراوری شده است و این موضوع خود می‌تواند به شدت مشکل ساز شود. آفت‌کش‌های استفاده شده در تولید این گیاه و دستکاری‌های ژنتیکی به شدت برای سلامت مضر است.
در زنان باردار مصرف شیر سویا بویژه روی جنین پسر بسیار مضر است و می‌تواند سبب اختلال در شکل‌گیری اندام‌های جنسی شود.
نکته مهم دیگر اینکه هرگز به کودکان زیر یک سال شیر سویا ندهید و برای کودکان بزرگتر در این رابطه با پزشک مشورت کنید. عوارض مصرف شیر سویا بیشتر از آن چیزی است که تصور می‌کنید.


مترجم: سمیه مقصود علی

به اشتراک بگذارید

قرار دادن یک دیدگاه