حرف حساب مدیر یک نهاد صنفی: دنیا به ما نخندد

0 51

کسب و کار ایرانیان در سطوح گوناگون پس از آنکه نفت در بازارهای جهانی با جهش قیمت مواجه و خزانه دولت‌ها پر از پول‌های حاصل از صادرات نفت شد، اسیر دست بروکرات‌ها و دولتمرانی شده است که معلوم نیست چه در سر دارند.

هر فرد مدیری که بر صندلی ریاست یکی از سازمان‌های بزرگ دولتی تکیه می‌زند برای اینکه نشان دهد کاری تازه خواهد کرد ناگهان دستوری تازه می‌دهد. این دستورها به ویژه وقتی با پوپولیسم درهم تنیده می‌شود موجب تعجب کارشناسان می‌شود و البته شادی و مسرت رانت‌خواران.

به طور مثال می‌توان به دستوری درباره ممنوعیت واردات خودرو بالای ۲۵۰۰ سی‌سی اشاره کرد. در یک مقطعی از زمان و به دلیل مضیقه‌های ارزی و با توجه به شرایط روز، واردات خودروهای لوکس امری ناپسند دانسته شد و معیار لوکس بودن نیز «گنجایش موتور» خودروها بود. در همین باره می‌توان باز هم به دستور یک نهاد دیگر اشاره کرد که تاکید کره است خودروهای وارداتی باید مجهز به «مه‌شکن» باشند. این دستورهای عجیب فقط درباره یک کالاست و می‌توان دستورهای متفاوت دیگری درباره شماری دیگر از کالاها ادامه داد.

به گزارش ساعت ۲۴، در همین باره فرهاد احتشام‌زاده رییس انجمن واردکنندگان خودرو ضمن اعتراض به معیار سنجش لوکس بودن یا لوکس نبودن خودروهای وارداتی با اندوه گفت که این تقسیم‌بندی موجب تفریح کارشناسان خارجی خواهد شد و به ما می‌خندند. این حرف درستی است. نباید کاری کرد که موجب شگفتی خارجی‌ها شد و مایه‌هایی از وضعیت عجیب در میان دولت‌های ایران را نشان داد.

این مدیر بخش خصوصی اما سخن مهم دیگری نیز بر زبان آورده و گفته است:  «دولت با این انجمن مشورت نمی‌کند و این در حالی است که ۳۰ عضو انجمن واردکنندگان خودرو، ۹۴ درصد از واردات خودرو را که ۲۰۰ میلیارد تومان مالیات نصیب دولت کرده است، توسط همین اعضا انجام می‌شود.

پوپولیسم بلایی است که متاسفانه بر سر ایران نازل شده است و مدیران دولت‌های متعدد و با هر گرایش سیاسی آن را دستمایه کار خود قرار می‌دهند. همین‌ها هستند که از بخش خصوصی در حرف حمایت می‌کنند اما حاضر نیستند حرف حساب آنها را گوش کرده و به آن عمل کنند.

به اشتراک بگذارید

قرار دادن یک دیدگاه