نواده‌ی مولانا شاعر گرانقدر ایرانی در شهر خوی استان ارومیه

0 287

اسین چلبی – نواده ی مولانا – در مقبره ی شمس تبریزی در خوی حاضر شد و گفت: برای مردم جهان آرزوی صلح و سعادتمندی دارم.

اسین چلبی بیست و دومین نواده ی مولانا در مراسم اختتامیه کنگره شمس تبریزی در محل مقبره شمس با بیان اینکه هشت سال پیش بنا به دعوت دکتر صدر، نماینده وقت خوی سعادت زیارت مقبره شمس تبریزی نصیبش شد، گفت: تمام آرزوی من صلح و سعادت در جهان است.

وی افزود: در آن زمان برای اولین بار خوی و قونیه پیوند فرهنگی برقرار می‌کردند به عنوان شهروند افتخاری منتخب شدم و اکنون من هم به عنوان یک شهروند خویی محسوب می‌شوم.

اسین چلبی خوی را شهری زیبا با مردمانی باصفا و مهمان‌نواز عنوان کرد و گفت: امیدوارم که این شهر بتواند به توسعه و رشد مورد نظرش برسد. همچنین در این مراسم پری صابری، کارگردان تئاتر شمس پرنده هم با بیان اینکه خیلی خوشحال است که در مقبره ی شمس تبریزی در خوی حضور دارد، اظهار کرد: در صورت حمایت مسوولان، شمس پرنده را در خوی به نمایش درمی‌آورم.

اسین چلبی تنها فرزند جلال الدین باقر چلبی نیست بلکه فاروغ همدم چلبی تنها برادر اوست که در حال حاضر مدیر بنیاد بین‌الملی مولانا و ریاست فرقه مولویه در ترکیه است. با بنیانگذاری ترکیه مدرن در سال ۱۹۲۲ از سوی مصطفی کمال آتاتورک جمهوری لائیک ترکیه بسیار کوشید تا طریقه مولویه را تحت فشارهای گوناگون از تلاش شان باز دارد و به این منظور گولپینارلی از تدریس در دانشگاه منع شد و جلال الدین باقر چلبی را نیز بعد از تعطیلی مولوی خانه‌ها و ممنوعیت هرگونه فعالیت برای طریقت مولویه از کشور تبعید کردند .در آن زمان مولوی خانه‌ها مرکز اجتماع فقرا (دراویش) و نشر عرفان و آموزش الاهیات و مثنوی خوانی بوده. در ایران مشابه این مولوی خانه‌ها مکان‌هایی داریم که به آن خانقاه می‌گویند.

با روی کار آمدن دولت اسلام گرای اردوغان بیشتر محدودیت‌های طریقه مولویه عملا از میان رفت و سفارت ترکیه در تهران کتابخانه خود را به نام گولپینارلی نام گذاری کرد و از اسین چلبی نواده مولوی برای افتتاح آن دعوت کرد. وی بارها به ایران سفر کرده‌است و به عنوان شهروند افتخاری شهر خوی برای حضور در این همایش‌ها و کنفرانس‌ها دعوت شده‌است. اسین چلبی هم اکنون قائم مقام بنیاد بین‌الملی مولانا است.

به اشتراک بگذارید

قرار دادن یک دیدگاه