نگاهی به صادق هدایت از دریچه‌ی نقاشی‌های کارگردان سینما

0 116

محمدعلی سجادی نویسنده و کارگردان سینما قرار است جمعه ۹ مهرماه نقاشی‌هایش را با عنوان “گلدان راگا” با موضوع صادق هدایت و “بوف کور” به نمایش بگذارد.

این تابلوها محصول یک دوره ی ۱۵ ساله از کارهای اوست که در یک مسیر پژوهشی متمرکز در باب “بوف کور” و صادق هدایت انجام داده است. او گفته: قصد داشتم تا در یک بازنگری فیلم‌نامه‌ای از میان این دو بیرون بکشم و در نهایت جدای از فیلم‌نامه، پژوهش من به این تابلوها رسید.آثار این نمایشگاه تفسیرهای من از  شخصیت صادق هدایت است که از دل “بوف کور” شناخته‌ام. “بوف کور” شناختی کم و بیش تصویری از صادق هدایت می‌دهد که از منظرگاهی کلیدی‌ترین اثر برای شناخت مانیفست نوشتاری این نویسنده برجسته‌ست و من همیشه از “بوف کور” به عنوان بوطیقای صادق هدایت یاد کرده‌ام.

این سینماگر که سابقه برپایی چندین نمایشگاه نقاشی در کارنامه خود دارد درباره آثارش توضیح داد: در نقاشی‌های این نمایشگاه که با تکنیک اکریلیک کار شده است ۹ اثر بر روی تخته و ۵ اثر بر روی بوم ارائه شده و این نقاشی‌ها به سمت و سوی فضاهای آبستره رفته‌اند.

در تابلوهای این نمایشگاه برخلاف نمایشگاه‌های پیشین که از رنگ‌های تند، درخشان و خام استفاده کرده بوده، رنگ ها کنترل شده هستند که این اتفاق متاثر از ماهیت خود “بوف کور” صادق هدایت است.

محمدعلی سجادی متولد  سال۱۳۳۶ در شهر آمل است. زمینه های کاری او:کارگردانی، فیلم‌نامه‌نویسی، تهیه‌کنندگی و تدوین‌گری و طراح صحنه و لباس بوده است. برخی از فیلم های او : تمرین برای اجرا۱۳۹۴، مخمصه۱۳۸۶، تردست۱۳۸۳، شوریده۱۳۸۳، جنایت۱۳۸۲(دریافت تندیس از هفتمین دوره جشن خانه سینما)، اثیری۱۳۸۰،رنگ شب۱۳۷۹، شیفته۱۳۷۸(بهترین فیلم به انتخاب انجمن منتقدان و نویسندگان)، بازیگر۱۳۷۷، مهره۱۳۷۶، افسانه مه پلنگ۱۳۷۰، گزل۱۳۶۸، چون باد۱۳۶۷، گمشدگان ۱۳۶۶، جدال۱۳۶۴، گنج۱۳۶۳، بازجویی یک جنایت۱۳۶۲(اولین فیلم سینمایی در مقام کارگردان).

poster-for-mail

نمایشگاه آثار نقاشی محمدعلی سجادی با عنوان ” گلدان راگا نگاهی به هدایتِ بوف کور” جمعه ۹ مهرماه ۱۳۹۵ در گالری شمس افتتاح می‌شود و تا ۱۹ مهرماه همه روزه به استثناء پنجشنبه‌ها از ساعت ۱۵ تا ۱۹ در پاسداران شمالی، ضلع غربی فرهنگسرای نیاوران، کوچه خان سفید، پلاک ۱۰، طبقه دوم میزبان علاقمندان است.

 

به اشتراک بگذارید

قرار دادن یک دیدگاه